GRUDZIEŃ - ZSP Wińsko

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

GRUDZIEŃ

ARCHIWUM > 2017/2018

                                                                    DZIEŃ GÓRNIKA

    "Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"
4 grudnia 2017r.Grupa Biedronki i Mali odkrywcy gościli wraz z Paniami w Przedszkolu przedstawiciela zawodu górniczego. Przedszkolaków odwiedził  Pan Mariusz Formusiewicz.
Nasz gość opowiadał o ciężkiej pracy pod ziemią, znaczeniu tejże pracy w naszym codziennym życiu, niebezpieczeństwie, które codziennie na nich w pracy górniczej czyha.
    Pan Mariusz przybliżył dzieciom na czym polega praca górnika i co wydobywa się w kopalni. Nasz gość nawiązał świetny kontakt z przedszkolakami, chętnie odpowiadał na ich bardzo wnikliwe pytania, a na zakończenie poczęstował wszystkich cukierkami.
    W ramach podziękowań za jego ciężki trud, przedszkolaki wykonały prace plastyczne związane z pracą w kopalni oraz wręczyły symboliczny upominek. Bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować górnikowi za wizytę w naszym przedszkolu oraz czas poświęcony przedszkolakom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli wspólnie spotkać się w przedszkolu i na tą wizytę już teraz serdecznie zapraszamy!


                                                       MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU  - galeria

Mikołaj w grupie 3 i 4-latków Biedronki i Mali odkrywcy

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki , potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie dzieci z grupy „Biedronki i Mali odkrywcy” powitały Mikołaja. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.                                                       GIMNAZJALIŚCI  NA  WYSTAWIE  KLOCKÓW  LEGO- galeria

     Uczniowie klasy III gimnazjum odwiedzili wystawę klocków LEGO, która znajduje się na stadionie we Wrocławiu. Wystawa ta łączy zabawę i edukację. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wielkie niesamowite budowle złożone z kilku milionów klocków. Air Force One – największy na świecie samolot zbudowano z miliona klocków, a postać Roberta Lewandowskiego z 70.000 klocków. Na wystawie były też eksponaty interaktywne i roboty.
Ale największą atrakcją dla uczniów okazał się być FUN PARK, czyli strefa zabaw klockami LEGO! Tu gimnazjaliści dali upust swojej twórczości: budowali zamki, pojazdy, malowali klockami mozaiki i pisali klockami na ścianie. Klocki z których można zbudować dosłownie wszystko i które nie posiadają ograniczeń wiekowych, podbiły już serca wielu pokoleń, również nasze...
     Wyjazd na wystawę klocków LEGO odbył się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                                                       Joanna Polacka – nauczyciel matematyki

                                                      MATEMATYKA W OBIEKTYWIE KONKURS FOTOGRAFICZNY - galeria

Dla uczniów klas II i III gimnazjum w październiku został ogłoszony konkurs fotograficzny „Matematyka w obiektywie”. Uczniowie mieli dużo czasu aby rozglądnąć się i uchwycić aparatem fotograficznym MATEMATYKĘ.
Spośród aż 71! przesłanych zdjęć do ścisłego finału wybrano 33. Jury – nauczyciele matematyki wytypowali zwycięzców.
      W kategorii klasy II:
I miejsce – Milena Hudomięt
II miejsce – Kamila Maciejko
III miejsce – Aleksandra Marcinek
      Wyróżnienia: Jakub Głowiszyn

     W kategorii klasy III:
I miejsce – Monika Kozak
II miejsce – Filip Szczykutowicz
III miejsce – Kinga Biernacka
    Wyróżnienia: Patrycja Wawruszczak
     Dziękuję uczniom za udział w konkursie, zwycięzcom gratuluję a wszystkich zapraszam do odwiedzenia wystawy prac w holu szkolnym, gdzie będzie można zobaczyć nagrodzone zdjęcia.
    Konkurs odbył się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                                              Joanna Polacka – nauczyciel matematyki

                                                     NIEZWYKŁA LEKCJA MATEMATYKI NA POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ - galeria

     Politechnika Wrocławska to już druga wyższa uczelnia we Wrocławiu, którą odwiedzili gimnazjaliści biorący udział w projekcie „Matematyka – Równaj Krok!”.
Uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w niezwykłej lekcji matematyki. Lekcja była niezwykła, bo prowadzącym zajęcia był Piotr Uść – absolwent naszego gimnazjum oraz absolwent Politechniki Wrocławskiej, na której studiował matematykę teoretyczną. Piotrek przygotował dla uczniów kilka matematycznych gier i sztuczek chcąc przy okazji przemycić trochę matematyki. Opowiadał o teorii gier, w której ważna jest strategia, bo wygrywa nie ten, kto ma więcej szczęścia, ale ten kto zna strategię wygrywania, która w przypadku takich gier opiera się na wiedzy matematycznej.
     Zajęcia były bardzo ciekawe, pozwoliły uczniom ujrzeć matematykę w zupełnie innym kontekście. Piotr przekonywał gimnazjalistów, że ta na pozór trudna dziedzina może stać się bliska i niezmiernie interesująca, bo nauka wcale nie musi być nudna a zabawa matematyką może być motywacją do zmierzenia się z samym sobą i swoimi możliwościami.
Po spotkaniu mogliśmy zobaczyć kampus Politechniki Wrocławskiej a na drugą stronę Odry, gdzie czekał na nas autokar, pojechaliśmy kolejką linową – Polinką.
     Wyjazd na Politechnikę Wrocławską odbył się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                               Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


                                                     WEGETARIAŃSKIE ŚNIADANIE - galeria

      Kolorowo i smacznie, a przede wszystkim zdrowo - tak wyglądały pyszności na stołach w sali 803, gdy w ubiegły poniedziałek 4 grudnia klasa V a przygotowała śniadanie. Poszczególne grupy miały za zadanie przygotować taki posiłek, aby był bogaty w warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał. Uczniowie mieli jeszcze jeden warunek - nie mogli używać podczas przygotowanie jedzenia mięsa ani wędlin, gdyż naszymi gośćmi podczas śniadania były osoby, które nie jedzą takich produktów, są wegetarianami. Goście ci przyjechali do nas z niedalekiej Piskorzyny, ze schroniska TARA, z którym od pewnego czasu współpracujemy. Pani Scarlett Jankowiak - Szyłogalis, prezes Fundacji TARA, która przybyła z paniami pracującymi w schronisku, opowiadała o swoim wyborze - o tym, dlaczego nie je mięsa i dlaczego nie spożywa go nikt, kto mieszka w TARZE. Spróbowała naszych potraw - sałatek owocowych i warzywnych, kanapek na pełnoziarnistym żytnim pieczywie z warzywami, koktajlu i naleśników na słodko. Wszystko jej bardzo smakowało. Pan dyrektor Artur Wojsławski także spróbował ze smakiem naszych zdrowych dań i wyraził o nich bardzo pozytywną opinię!

           IV WIŃSZCZAŃSKIE TARGI BOŻONARODZENIOWE - galeria         


10 grudnia 2017 r. Gminny Ośrodek Kultury w Winsku był organizatorem IV Wińszczańskich Targów Bożonarodzeniowych. Nasza szkoła jak co roku wzięła aktywny udział, prezentując występ młodych aktorów z klas szóstych, dzieci biorące udział w projekcie "Repatrianci nasi nowi sąsiedzi", dzieci z przedszkola oraz soliści, sprzedżą wspaniałych ozdób światecznych, stroików oraz przepysznych ciast, pierogów i uszek. Chcielibyśmy bardzo goraco podziękować rodzicom, uczniom, pracownikom Zespołu Szkół Publicznych w Wińsku za wielkie zaangażowanie w przygotowanie tych wspaniałości. Dzięki Państwa sercu i poświeceniu Rada Rodziców ZSP zebrała 3676,70 zł.
Bardzo dzi
ękujemy za wsparcie i zrozumienie i życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!!


          CZTERY PORY ROKU - galeria  

          „Cztery pory roku” to piękne, przedstawienie w wykonaniu "zerówkowiczów", którzy za pomocą wierszy, tańca i muzyki granej na żywo opowiadają o tym, co najbardziej niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie – o przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni,  i wreszcie ile emocji wywołują te wszystkie zjawiskowe momenty, kiedy pory roku są najpełniejsze i zarazem najpiękniejsze.

          PAMIĘTAMY O STANIE WOJENNYN - galeria

         Z okazji 36 – tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Naszej Szkole 13 grudnia br. odbyło się spotkanie z świadkami tamtych  dramatycznych wydarzeń. W spotkaniu z młodzieżą wzięli udział działacze opozycyjni – pan Tadeusz Piątek z Solidarności Walczącej pochodzący z Wrocławia oraz  Pan Adam Grabowski mieszkający na terenie naszej gminy – mieszka obecnie z Narakowie. Zaprezentowano film o Solidarności Walczącej, ponadto obaj panowie przedstawili swoje doświadczenia z okresu stanu wojennego. Pan Tadeusz Piątek wspomniał przy okazji o obecnym Panu Premierze Mateuszu Morawiecki, z którym w okresie stanu wojennego działał w szeregach Solidarności Walczącej.

          TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH I ŁAMIGŁÓWEK LICZBOWYCH - galeria

        Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność ... to wszystko można było odnaleźć podczas Turnieju Gier Planszowych i Łamigłówek Liczbowych. W turnieju wzięli udział 20 entuzjastów gier z klasy II i III gimnazjum.
"Planszówki" uczą gry fair i zdrowej rywalizacji. Pozytywnie wpływają na nasz umysł, rozwijają i pogłębiają pamięć oraz koncentrację. I co najważniejsze nie wymagają źródła zasilania, Internetu, czy też dostępu do komputera.
Miejscem rozgrywek gier planszowych: Warcaby, Domino, Domino Matematyczne, Kości i Chińczyk był specjalnie przygotowany na tą okazję gabinet matematyczny, a miłośnicy sudoku rozgrywali swoje zawody w bibliotece szkolnej. W każdej grze było wiele emocji i wrażeń. Tam, gdzie trudno było wyłonić zwycięzców – potrzebna była dogrywka, chociaż i ona nie pomogła w przypadku gry w warcaby.
Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali skrupulatni sędziowie z klasy III.

Zwycięzcy turnieju to:
Warcaby – Dawid Kaleta i Natalia Kotulska
Domino – Jakub Czekański
Domino matematyczne – Adrian Adamczyk
Kości – Dawid Szulik
Chińczyk – Dominika Rybka
Sudoku – Małgorzata Pietrzak

         Na zakończenie wszyscy wymienili się wrażeniami z rozgrywek i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Turniej był świetną odskocznią od świata pełnego komputerów i telewizji...

      Turniej Gier Planszowych i Łamigłówek Liczbowych odbył się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                                                                                                 Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


          GALA PODSUMOWUJACA PROJEKT  "MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK"- galeria

         Przezwyciężyć schematy, rutynę i zachęcić swoich uczniów do przygody z matematyką – taki był cel projektu „Matematyka – Równaj Krok!”.  Projekt został zgłoszony do konkursu grantowego w maju, a już w czerwcu nasze gimnazjum znalazło się w grupie szkół z całej Polski, których projekty uzyskały największą ilość głosów i uznanie Kapituły.
Wyróżnienie oznaczało otrzymanie dotacji z Fundacji mBanku w wysokości 5.500 zł przeznaczonej na realizację ciekawych zajęć związanych z matematyką.
         Projekt „Matematyka – Równaj Krok!” był realizowany od 4 września do 15 grudnia 2017 r. w ramach IV edycji programu grantowego mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku. Był skierowany do wszystkich uczniów gimnazjum w ZSP w Wińsku a realizowała go grupa projektowa z klasy 3a i 3b.
W dniu 15 grudnia 2017 r. odbyła się gala z udziałem dyrekcji szkoły, zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów gimnazjum, podsumowująca to przedsięwzięcie.
Podczas gali wystąpiła grupa projektowa, odbyło się rozdanie nagród zwycięzcom konkursów oraz wręczono podziękowania osobom, które pomogły nam w realizacji projektu. Prezentacja multimedialna pokazała „Projekt w liczbach” a kończący galę film, wszystko to, co działo się podczas realizacji projektu - udało się zrealizować wszystkie zaplanowane zadania.
         Pisząc projekt chciałam, aby działania w nim zaplanowane były niebanalne, wyjątkowe, otwierające młode głowy moich uczniów na matematykę. Mam nadzieję, że uczestnictwo w projekcie było dla wszystkich ciekawym uzupełnieniem edukacji, nie tylko matematycznej. Chciałam pokazać, że nauka może być przyjemna i jest narzędziem do osiągania celów w dalszym życiu.
Angażując się w działania projektowe uczniowie mieli szansę na rozwijanie swoich zainteresowań i zdolności ale także na zetknięcie się z wyższymi uczelniami, na spotkania z ciekawymi ludźmi i zobaczenie wielu interesujących miejsc.

Mam nadzieję, że udało mi się:
„Przekonać – nieprzekonanych,
Zainteresować – niezainteresowanych,
Przekonanym i zainteresowanym – dodać skrzydeł”

Autor i koordynator projektu „Matematyka – Równaj Krok!”
– Joanna Polacka, nauczyciel matematyki w ZSP w Wińsku

          WYSTĘP GIMNAZJALISTÓW Z WĄSOSZA - galeria

Dnia 18 grudnia 2017 roku gościliśmy zespół instrumentalny Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza z Wąsosza. Jest to formacja muzyczna, która w poprzednich latach brała udział w wielu wydarzeniach m. in.: kolędowanie w katedrze poznańskiej "Śladami  Trzech Króli", Swarzędzkich Warsztatach flażoletowych.  Wiele osób  brało udział w projekcie Muzyczne przedszkole, którego beneficjentami były przedszkola na terenie gminy Wąsosz.

Dziękujemy za piękne wykonanie utworów  folkowych: Danse de l˛Ours, Amazing Grace, La combo, oraz polskich kolęd.          KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY ROZTRZYGNIĘTY - galeria

         Malowane, wyklejane, z brokatem, z kaszy i waty! Tak uczniowie klas I- III ozdobili konkursowe choinki.
Najpiękniejsze wykonali:
I miejsce: Maja Łopuszańska 3b, Patrycja Gajda 1a, Szymon Smolara 2a
II miejsce Witold Górowski 3b, Julia Pietruszka 3a
III miejsce Paweł Grudkowski 2a, Zuzanna Czajka 1a

      Choinki zaopatrzone w obcojęzyczne życzenia świąteczne udekorują gazetkę ścienną przy szatniach.
Zapraszamy do podziwiania prac!

organizatorzy konkursu
Nauczyciel
e języków obcych

          JASEŁKA W SZKOLE - galeria

         Ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole jest bardzo uroczysty. Tego dnia na klasowych spotkaniach dzielimy się opłatkiem,  śpiewamy kolędy i gościmy się oraz  przedstawiamy jasełka. Dnia 21 grudnia 2017 roku spotkaliśmy się po raz ostatni przed świętami. Podczas spotkania jasełkowego wręczono dyplomy dla uczestników konkursu bożonarodzeniowego.
I miejsce zdobyła Patrycja Gajda z klasy Ia
II miejsce - Nina Dawidowicz z klasy III
III miejsce Paweł Grudkowski z klasy IIa
Gratulujemy.

         Tegoroczne jasełka przygotowała klasa VIa, a dekorację do nich kasa Va. Wśród wielu utworów  mogliśmy wysłuchać kolędę Jezusa Narodzonego wykonaną na flażoletach przez uczniów klasy 0 oraz Mizernej cichej i Lulajże Jezuniu zaprezentowanych przez  nowopowstały zespół flażoletowo - gitarowy klas IV - VI. Zabrzmiały również  mało znane pastorałki: Złota Jerozolima, Nad Betlejem  i Maleńka miłość w wykonaniu scholi.
Wykonawcom serdecznie dziękujemy.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego