PAŹDZIERNIK - ZSP Wińsko

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

PAŹDZIERNIK

ARCHIWUM > 2017/2018

WYCIECZKA DO GOJUMP WE WROCŁAWIU - galeria

         2  pażdziernika uczniowie z klas: VI A, VI B i IV A uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Celem wyjazdu był park trampolin  GOjump  - jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Wrocławia. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w GOjump sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił dzieciom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała  zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia. Pomimo zmęczenia wszyscy byliśmy zadowoleni.

SPOTKANIE ZPOLICJANTEM - galeria

       W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas młodszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. 4 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu  z policjantem . Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.                      Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Każdy uczeń miał możliwość przećwiczenia tej pozycji.  Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

PIŁKARZE ZAGŁĘBIA LUBIN W ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH W WIŃSKU - galeria

      4 października 2017 roku w hali sportowej w Wińsku, odbyło się spotkanie uczniów z piłkarzami Zagłębia Lubin – Adamem Matuszczykiem, który walczy o powrót do kadry narodowej i Sasa Balicia mającego występy w kadrze Czarnogóry, z którą w tą niedzielę zmierzy się reprezentacja Polski. Była to idealna okazja do rozmowy z zawodnikami, jak zostać profesjonalistą. Piłkarze tłumaczyli, że to trudna droga, ale dla każdego możliwa. Przede wszystkim potrzebna jest dyscyplina dla samego siebie, prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia, nie ma mowy o paleniu papierosów i alkoholu, to też kwestia podchodzenia do obowiązków na każdym etapie życia, każdy też jest człowiekiem i to nie znaczy, że mają nas omijać imprezy, tylko wszystko musi być wykonywane z rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wydarzenie wraz z działem marketingu Zagłębia Lubin prowadził nasz menadżer sportu.
      Naszych gości witała również Pani Wójt Jolanta Krysowata-Zielnica, której pozytywne emocje zgromadzonych dzieci dodało mocy do dalszych działań w rozwoju sportowych inwestycji w naszej Gminie.  Po wielu pytaniach od uczniów, zawodnicy Zagłębia rozegrali mecz z uczniami, zakończone konkursem rzutów karnych. Dzieciaki otrzymały plakaty, balony, plany lekcji, zostaną rozdysponowane również bilety dla uczniów. Oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i autografów, nikt nie wrócił na lekcję bez podpisów. Liczymy na to, iż takie spotkania pokażą naszym podopiecznym, iż duża piłka kręci się też wokół nas i droga do profesjonalizmu, w tym, czym czujemy się najlepiej wcale nie jest taka daleka, tylko wymaga naszego zaangażowania i pracy od samego początku przez odrabianie lekcji przez słuchanie nauczycieli/trenerów oraz rodziców.

                                                                                                                       Olgierd Pogorzelec

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W GMINNYM OŚRODKU KULTURY - galeria

         Dnia 11.10.2017r. dzieci 6 letnie wraz z panią Gabrysią Adamską oraz Jolantą Kędzierska oraz z dziećmi z klas I-III pod przewodnictwem pani Patrycji Godyla-Uść brały udział w Dniu Edukacji Narodowej w Gminnym Ośrodku Kultury. Święto to obchodzili emerytowani pracownicy szkół z gminy Wińsko .

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - galeria

     13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień ten, na co dzień zwany Dniem Nauczyciela, jest przez nas uroczyście świętowany. Z tej okazji  klasy siódme pod opieką p. Pawła Bułki i p. Małgorzaty Gruszczyńskiej przygotowały wyjątkową akademię, na której spotkali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni nauczyciele będący na emeryturze.
     Z humorem, dostojnie i muzycznie oraz trochę sentymentalnie pokazano sylwetki nauczycieli i pracowników. Spotkanie wprowadziło wszystkich w wyśmienity nastrój. Można napisać - taki wyjątkowy dzień …
      Na zakończenie uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli piękne kwiaty.
     

KLASA SPORTOWA NA MECZU W LUBINIE - galeria

          20 października 2017 uczniowie klasy sportowej  wraz z wychowawcą  Krystyną  Bajrakowską, wicedyrektor ZSP Wińsko  Barbarą Głowiszyn  i trenerem Olgierdem Pogorzelcem  nie mogli narzekać na brak emocji podczas  meczu Zagłębia Lubin  z  Piastem Gliwice. Padły 4 gole, spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.  Bylo super!

SUKCES  KLAUDII  BIENIEK   W  ZDOLNYM  ŚLĄZACZKU!

       Uczennica klasy 7b Klaudia Bieniek osiągnęła sukces językowy - zakwalifikowała się do etapu powiatowego prestiżowego konkursu zDolny Ślązaczek z Języka Niemieckiego. Konkurs organizowany jest przez Wyższą Szkołę Filologiczną we Wrocławiu. Klaudia ma za sobą etap szkolny konkursu, podczas którego rozwiązywała test na platformie e-learningowej wraz z sześcioma koleżankami. Test obejmował zagadnienia  leksykalno-gramatyczne oraz sprawdzał wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. Przed Klaudią kolejny etap, który odbędzie się w grudniu. Ściskamy mocno kciuki i życzmy powodzenia. Opiekunem naukowym uczennicy jest obecnie pani Gizela Bronowicka.

                                                               Patrycja Serdyńska
szkolny koordynator konkursu


NASZA  PIERWSZA  WIZYTA  W  TARZE

         "Pomagajmy, bo warto" - z takim hasłem klasa Va rozpoczyna swoją współpracę z fundacją TARA, ratującą życie koni i innych zwierząt.
- Na świecie jest wiele istot, które potrzebują pomocy człowieka - mówią uczniowie. - Chcemy dać coś od siebie i dlatego poprosiliśmy TARĘ
o taką współpracę. TARA to schronisko, gdzie co roku trafiają ocalone przez wspaniałych ludzi konie, które przez innych były krzywdzone, bite, maltretowane. To miejsce, w którym schronienie znajdują inne zwierzęta potrzebujące opieki: psy, koty, kozy... Znajduje się tak blisko naszej szkoły, w Piskorzynie. Jego właścicielami są państwo Scarlett i Piotr Szyłogalis. Zgodzili się na to, aby uczniowie klasy Va od tego roku szkolnego rozpoczęli stałą współpracę w ramach wolontariatu na rzecz zwierząt. Pełni energii i zapału młodzi miłośnicy zwierząt zaczynają od roboczej wizyty już w najbliższą sobotę 28 października.

MATEMATYCZNE S.O.S. ..., ... CZYLI MOŻESZ NA MNIE POLEGAĆ. - galeria

         W ramach programu grantowego mPotęga dla uczniów klasy II gimnazjum odbywają się raz w tygodniu zajęcia wyrównawcze z matematyki. Zajęcia wspomagające uczniów zagubionych matematycznie są prowadzone od początku roku szkolnego przez uczniów z zespołu projektowego z klasy III gimnazjum pod okiem nauczyciela matematyki Joanny Polackiej.
         Zajęcia wyrównawcze z matematyki mają głównie na celu nadrobienie zaległości i pozbycie się u uczniów niechęci do tego przedmiotu. Aby realizacja zajęć była owocna i przynosiła oczekiwane rezultaty, podczas zajęć wykorzystywane są metody aktywne,  karty pracy i ćwiczenia interaktywne, co sprawia, że zajęcia są bardziej atrakcyjne.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach i już teraz można stwierdzić, że wzrosła ich motywacja do nauki oraz poczucie własnej wartości.

Zajęcia wyrównawcze z matematyki odbywają się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


NA TROPACH SYMETRII - galeria

         W ramach programu grantowego mPotęga dla uczniów klasy II gimnazjum odbyły się warsztaty matematyczne pt. „Na tropach symetrii”. Warsztaty poprowadziły uczennice klasy III: Zuzia, Patrycja, Iza i Julia, które w prezentacji multimedialnej pokazały, że symetria jest obok nas, i że można ją spotkać w architekturze, przyrodzie i sztuce a nawet w przedmiotach użytku codziennego.
         W drugiej części warsztatów zadaniem uczestników było wykonanie kleksografii, wycinanki oraz obrazka z figur powstałych przez odpowiednie złożenie kartki.
Uczniowie bardzo chętnie podjęli się wszystkich zadań i wykonali je na 5!

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


MATEMATYKA IGŁĄ MALOWANA ... - galeria

         W ramach programu grantowego mPotęga dla uczennic klasy III gimnazjum odbyły się warsztaty matematyczne pt. „Matematyka igłą malowana”.
         
Uczestniczki poznały krótką historię haftu matematycznego oraz zasady i technikę wyszywania na kartkach, a potem szybko zabrały się do pracy.Podczas dwugodzinnego spotkania każda z dziewcząt własnoręcznie wykonała zakładkę do książki. Haft matematyczny okazał się być na tyle łatwy, że podczas kolejnych warsztatów klasy III będą uczyć dziewczyny z klasy II.
         
Już niebawem zostanie ogłoszony konkurs dla klas II i III gimnazjum, w którym jury będzie oceniać najładniejsze zakładki do książki, wykonane techniką haftu matematycznego.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


GIMNAZJALIŚCI BYLI NA WIEŻY MATEMATYCZNEJ - galeria

          W ramach programu grantowego mPotęga uczniowie gimnazjum wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, usytuowanym nad brzegiem Odry.
         
Uczestnicy wycieczki zwiedzili Aulę Leopoldina - największą i najbardziej reprezentacyjną część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz salę koncertową - Oratorium Marianum.  W sali im. Stefana Banacha oraz Sali Longchamps z ciekawostek matematycznych uczniowie zobaczyli liczący ponad 200 lat zestaw drewnianych klocków pozwalających ilustrować dowody kilkunastu twierdzeń matematycznych, m.in. Pitagorasa i twierdzenia o sumie kątów trójkąta. Jest też cenny okaz cyrkla proporcjonalnego, opisywanego przez Galileusza jako "królewska droga do matematyki".
         
Najwyższym punktem zwiedzania była Wieża Matematyczna, do której prowadzą Schody Cesarskie, a którą również nazywano Wieżą Astronomiczną ze względu na dawniej umieszczone w niej obserwatorium. Dlatego też na Wieży eksponowane są zabytkowe przyrządy astronomiczne: kwadrant ścienny, koło repetycyjne oraz astrolabium i  XVIII-wieczny wielokrotny zegar słoneczny na sześcianie.
Choć taras wieży znajduje się zaledwie 41 m n.p.m., uczniowie mogli podziwiać piękne widoki, roztacza się stąd urocza panorama na Odrę i jej wyspy.

         
Na tarasie wieży, w narożnikach balustrady znajdują się rzeźby, które symbolizują  cztery akademickie dyscypliny: Teologia dzierży krzyż i księgę, Filozofia – globus i cyrkiel, Temida – wagę i tiarę papieską, Medycyna – wężową laskę Eskulapa. W sali na najwyższej kondygnacji wieży po przekątnej posadzki uwagę uczniów zwrócił szeroki na 29 cm i zagłębiony na 5 cm rowek. Jest to linia południka – jedyna w Polsce meridiana – wraz z otworem w murze, przez który do wieży wpadała cienka wiązka światła, służyły m.in. do określania momentu południa astronomicznego.
         
Mam nadzieję, że wizyta w Muzeum Uniwersyteckim podobała się uczniom i była dla nich czymś nowym a przede wszystkim ciekawym.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


ZAPASY Z MATeMatykĄ - galeria

         O tym, że matematyka to wymagający rywal przekonali się uczniowie klasy III gimnazjum, którzy przystąpili do rywalizacji w Konkursie Matematycznym  „Zapasy z MATeMatykĄ”.
         Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 24 uczniów z klasy 3„a” i 3„b”. Uczestnicy mieli do rozwiązania test oraz jedno zadanie otwarte. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wyrównany, a różnice punktowe niewielkie.
         W zapasach z MATeMatykĄ najlepszy był JAKUB KRAUS
który uzyskał największą ilość punktów.
                   II miejsce – Laura Badecka, Radosław Woźniak i Maciej Kordek
                   III Miejsce – Nina Ossowska
         Dziękuję wszystkim uczniom za udział a zwycięzcom gratuluję!

Konkurs odbył się w ramach projektu „MATEMATYKA - RÓWNAJ KROK!”, realizowanego w naszym gimnazjum w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

Joanna Polacka – nauczyciel matematyki


BIEGI  W  POGALEWIE - galeria

       17 października 2017r.  uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w XVII Międzyszkolnych Biegach Przełajowych im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim. Celem imprezy było propagowanie wśród dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu. W zawodach uczestniczyli uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 31 uczniów z klas II – VII. W trakcie biegów odbywały się dodatkowe konkursy, pierwszy z nich to konkurs wiedzy o Januszu Kusocińskim, w tym konkursie uczniowie naszej szkoły Natalia Przytocka i Maciej Snella zdobyli pierwsze miejsce oraz konkurs plastyczny na logo biegów przełajowych, w którym wzięły udział Zuzanna Chomiak i Martyna Beźnic.
      W biegach przełajowych najlepsze wyniki uzyskali:
Patryk Rudnicki klasa II – miejsce I
Dagmara Mosiek klasa III – miejsce II
Kamil Marciniak klasa IV – miejsce II
Paweł Krasowski klasa V – miejsce II
Aleksandra Kowal klasa VI – miejsce II
Filip Stuchły klasa VI – miejsce II

W klasyfikacji drużynowej uczniowie naszej szkoły zajęli piąte miejsce.
          Dodatkową konkurencją był bieg sztafetowy o Puchar Łowczego Okręgowego PZŁ we Wrocławiu. W tej konkurencji brało udział dwunastu uczniów z naszej szkoły (6 dziewcząt i 6 chłopców). Bieg sztafetowy ukończyliśmy na czwartym miejscu. Wszystkim zawodnikom  Gratulujemy!!!

WYJAZD  DO  SOBÓTKI  KLASY  4C  - galeria

     Dnia 17 października klasa 4c pod opieką Pani Barbary Luby i Elżbiety Kuklińskiej wybrała się na wycieczkę do Sobótki. Uczniowie na początku wyjazdu odwiedzili miejscowe przedszkole, w którym zapoznali się z maluchami. Uczennice z klasy trzeciej: Nina Ossowska, Patrycja Wawruszczak i Zuzia Juszczyk przeprowadziły warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków i czwartoklasistów.  Były zabawy, wspólne prace plastyczne oraz czytanie bajek . Dzieci były bardzo zadowolone. W przedszkolu na gości czekał pyszny obiad . W kolejnym etapie wycieczki uczniowie zwiedzali Sobótkę.


KOLEJNY  SUKCES  JĘZYKOWY  NASZYCH  UCZENNIC

        Natalia Kotulska, Dominika Bandura i Julia Malinowska zakwalifikowały się do etapu powiatowego prestiżowego konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z Języka Niemieckiego. Nasze uzdolnione językowo uczennice świetnie poradziły sobie z testem konkursowym rozwiązywanym na platformie e-learningowej Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu i przed nimi kolejne wyzwanie. W grudniu zmierzą się z zadaniami wymagającymi znajomości języka niemieckiego na poziomie B2 oraz z zadaniami sprawdzającymi wiedzę o krajach niemieckojęzycznych i powalczą o Finał. Laureaci konkursu będą zwolnieni z części językowej egzaminu gimnazjalnego, uzyskując maksymalną ilość punktów oraz będą mieli pierwszeństwo podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
   Opiekunem naukowym dziewczyn jest pani Gizela Bronowicka.
   Patrycja Serdyńska – szkolny koordynator konkursu


UCZNIOWIE 5A  POZNALI  MIESZKAŃCÓW  "TARY" - galeria

        Pierwsza wizyta w TARZE już  za nami. W ostatnią sobotę października pojechaliśmy do schroniska w Piskorzynie, w którym nowy dom znajdują skrzywdzone przez ludzi konie oraz inne zwierzęta.  Było zimno i wietrznie, padał deszcz, a mimo to wspominamy ten czas bardzo ciepło. Pani, która oprowadzała nas po całym tym niezwykłym miejscu, opowiadała ciekawe rzeczy o zwierzętach. Najwięcej dowiedzieliśmy się oczywiście o koniach - o tym, jak śpią, jakie mają zwyczaje w swoich stadach, co lubią, a czego nie. Poznaliśmy wielu mieszkańców TARY, tych w stajniach i na wybiegach, wiemy, które dają się pogłaskać, a które z nich tego nie lubią. Dowiedzieliśmy się też wielu smutnych rzeczy, bo niejedno z tych pięknych zwierząt sporo już wycierpiało przez złych ludzi. Na szczęścia w TARZE znalazły dom, w którym dożyją spokojnej starości...Ale TARA to nie tylko konie. Wśród jej mieszkańców jest bardzo dużo psów, koty, kozy, a nawet świnki. Na zdjęciach można zobaczyć, że z niektórymi z nich poznaliśmy się całkiem blisko! Wkrótce wybieramy się na kolejną wizytę, tym razem bierzemy się do pracy, zakasujemy rękawy i zaczynamy pomagać, ile będziemy mieć sił. A wszystkich z naszej szkoły zachęcamy do włączenia się w akcje pomocy, przynoszenia darów dla zwierząt, a także do przekazywania do naszej puszki pieniędzy na zakup warzyw i owoców dla domowników z TARY.! Pamiętajcie, idzie zima!
       Uczniowie klasy V a

                                 SUKCES  W  zDOLNYM ŚLĄZAKU  W BLOKU MATEMATEMATYCZNO-FIZYCZNYM

     zDolny Ślązak Gimnazjalista jest to najbardziej prestiżowy konkurs wojewódzki adresowany do gimnazjalistów z terenu Dolnego Śląska. Jego celem jest wspieranie uzdolnień. Pozwala laureatom na wolny wybór szkoły średniej i zwalnia ich z egzaminu gimnazjalnego, a finalistom daje dodatkowe punkty rekrutacyjne.
W październiku odbyły się rozgrywki szkolne. Zwycięzcy etapu szkolnego w bloku matematyczno
fizycznym:

I miejsce Maciej Uść
II miejsce
Dominika Bandura i Patryk Woźniak
III miejsce
Aleksandra Mazur

        Maciek, Dominika i Patryk zakwalifikowali się do etapu powiatowego!  Gratulujemy!!!

Joanna Polacka nauczyciel matematyki
i Monika Herejczak
nauczyciel fizyki           WYSTĘP ZESPOŁU Z PŁOSEK - galeria

W dniu 26 października 2017 roku gościliśmy grupę flażoletową z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Płoskach. Dzięki życzliwości  Pani Dyrektor szkoły w Płoskach i paniom uczącym w zerówce i klasie pierwszej, mogliśmy usłyszeć wiele  ciekawych utworów w  wykonaniu  16 osobowego zespołu flażoletów.  Występy rozpoczęła seria mini koncertów  w grupach młodszych przedszkola: żłobku, trzylatkach i czterolatkach. Następnie odbył się  koncert dla  grup  pięciolatków, zerówki oraz klas II - III.

Został zaprezentowane umiejętności gry na flażolecie serdecznie dziękujemy


                                                                     PIOSENKA ZMIENIAJĄCA ŻYCIE – KONKURS DOLNOŚLĄSKI - galeria

         19.10.2017 roku w Lubiążu odbyła się kolejna edycja dolnośląskiego konkursu "Piosenka Zmieniająca Życie". Jednym z jurorów była gwiazda polskiej muzyki popularnej- Mezo. Naszą szkołę reprezentował tercet w składzie: Aleksandra Mazur, Amelia Lewandowska i Natalia Madera. Wykonały one utwór "Życie to nie teatr" przy akompaniamencie fortepianu. W kategorii szkół gimnazjalnych zajęły pierwsze miejsce.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego