STYCZEŃ - ZSP Wińsko

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

STYCZEŃ

ARCHIWUM > 2016/2017

ORSZAK TRZECH KRÓLI - galeria

         Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Świętem Trzech Króli, jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt kościelnych, tuż obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli przypomina nam o niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim było narodzenie Jezusa. W Ewangelii św. Mateusza odnajdujemy opowieść o Trzech Mędrcach, Kacprze, Melchiorze i Baltazarze, którzy wyruszają do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu w stajence Jezusowi. Trzej Królowie, wiedzeni przez Gwiazdę Betlejemską, niosą dla dzieciątka dary- mirrę, złoto i kadzidło.
         Piękną tradycją związaną ze Świętem Objawienia Pańskiego i ulicznymi Jasełkami, które sięgają aż średniowiecza, jest Orszak Trzech Króli- niezwykle efektowne widowisko, które historię sprzed wielu tysięcy lat przenosi we współczesność po to, by ważne wydarzenie jakim było narodzenie Jezusa, nie zostało zapomniane.
         6 stycznia 2016 roku Orszak Trzech Króli  zagościł  na ulicach Wińska. Poprowadzili  go Trzej Królowie. Orszak zdobiły między innymi pięknie przebrane nasze przedszkolaki i uczniowie oraz cudne Gwiazdy Betlejemskie wykonane i ozdobione przez nauczycieli , rodziców i dzieci.
Uroczystość rozpoczęła się od Sumy w Parafii Świętego Michała  o godzinie12.00. Po mszy świętej piękny orszak udał się do GOK. Tam uczniowie naszej szkoły ci starsi i najmłodsi przedstawiły Jasełka. Odbył się również koncert kolęd pod kierownictwem księdza Proboszcza.
Na odwiedzających czekały atrakcje, między innymi
kiermasz,  stoisko z ciepłymi napojami i ciastem oraz pyszne pierożki i barszczyk. Organizatorzy zadbali również o konkursy dla uczestników- jednym z nich był konkurs na najpiękniejsza Gwiazdę oraz najatrakcyjniejsze przebranie. Jedną z głównych nagród była kolacja z księdzem proboszczem.

XXII DOLNOŚLĄSKI KONKURS RECYTATORSKI "PEGAZIK" ETAP SZKOLNY - galeria

         W styczniu odbył się w naszej szkole etap szkolny Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” w kategorii młodsi – szkoła podstawowa. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów, była p. Anna Gierko i p. Anna Skowrońska. Do udziału w tym roku szkolnym zgłosiło się 12 recytatorów z klas IV – VI. Publiczność, która była klasa Va, oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wszyscy naprawdę świetnie przygotowali się do występu i jury stanęło przed trudnym wyborem. Ostatecznie przyznano następujące miejsca i wyróżnienia.
          Pierwsze miejsce otrzymał  Maksymilian Marczak, który w ciekawy sposób zaprezentował utwór pt. „Dialog z pluskwą” Ludwika Jerzego Kerna. Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Stolarczyk, która przybliżyła sylwetkę pewnej kłamczuszki z wiersza Jana Brzechwy pt. „Kłamczucha”. Aleksandra  Kowal – laureatka trzeciego miejsca – zainteresowała recytacją wiersza „Przyjaciele” Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznano Milenie Koniecznej, która zwróciła uwagę na „Kaczkę Dziwaczkę” Jana Brzechwy oraz Alicja Wesolowska za wzruszająca interpretację wiersza Karoliny Kusek pt. „Potrącony pies”.
         W kategorii starsi – gimnazjum do etapu gminnego panie, Agata Bała i Małgorzata Ciućman, zakwalifikowały następujące uczennice: Dominikę Bandurę, Klarę Oleniacz i Annę Żerko.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 8 lutego 2017 roku o godz. 9.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wińsku.


WARSZTATY   "POCZYTAJMY" - galeria

         W związku z realizacją w naszej szkole ogólnopolskiego projektu „PoczytajMy ”, w dniu 12.01.2017 r. uczennice z kółka historycznego Zuzia Juszczyk i Patrycja Wawruszczak  przygotowały warsztaty dla uczniów z klas szóstych. Celem spotkania było pokazanie młodszym kolegom, że warto czytać książki. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że dużo dzieci czyta książki. Są to przede wszystkim książki przygodowe i fantastyczne. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli  w warsztatach. Opowiadali n/t czytanych fragmentów książek i rysowali do nich ciekawe ilustracje. Zaplanowany cel warsztatów został osiągnięty.

"MŁODY OBYWATEL ROZMAWIA" - galeria

          W związku z realizacją ogólnopolskiego projektu „Młody Obywatel Rozmawia” w dniu 13.01.2017 r. odbyło się spotkanie pani wójt Jolanty Krysowatej – Zielnica z klasą 3 b gimnazjum na lekcji wiedzy o społeczeństwie. Spotkanie zorganizowali uczniowie z kółka historycznego: Ania Żerko, Natalia Gerlach, Marcel Wesolowski pod opieką nauczyciela wos Barbary Luba. Podczas warsztatów została przeanalizowana ankieta o bezpieczeństwie w naszej gminie, funkcjonowaniu urzędu gminy  i dniu otwartym w naszej gminie. Dowiedzieliśmy się od pani wójt o jej zadaniach, pomysłach, działaniach, a również o cechach, którymi charakteryzuje się dobry radny. Nauczyliśmy się jakie są różnice między obowiązkami, a prawami mieszkańca  gminy. Był to początek naszych działań z projektu  "Młody obywatel rozmawia". Bardzo nam on przypadł  do gustu i mamy chęć do kolejnych działań. 

SPEKTAKL W WYKONANIU AKTORÓW Z TEATRU WSPÓŁCZESNEGO W KRAKOWIE - galeria

         We wtorek 17.01.2017r.  uczniowie klas IV - VI  mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, którzy tego dnia gościnnie występowali w Domu Kultury w Wołowie. Aktorzy ukazali życie dwunastolatka, które bywa naprawdę trudne.  Miziołek to wesoły, otwarty i bystry chłopak, który, jak jego rówieśnicy, intensywnie przeżywa przyjaźnie z kolegami. Codzienne perypetie rozgrywające się w jego rodzinnym domu, wyzwalają w nim burzę emocji i skłaniają do przemyśleń. Byłoby mu z pewnością o wiele łatwiej, gdyby nie nieustanne wtrącanie się w jego sprawy wścibskiego Kaszydła i ciągłe wrzaski Małego Potwora, dwóch sióstr chłopca, które złośliwie utrudniają mu życie. Spektakl „Dynastia Miziołków” to przede wszystkim ogromna dawka dobrego humoru, którą zaaplikowali nam aktorzy. 

POWIATOWA GIMNAZJADA PIŁKI SIATKOWEJ  - galeria

         20 stycznia 2017 r. uczennice naszej szkoły pod opieką p. Teresy Rajnsz wzięły udział w "Powiatowej gimnazjadzie w piłce siatkowej dziewcząt". Reprezentantki ZSP w składzie: D. Bandura, J. Pytel, A. Ochap, A. Korzeniowska, W. Myrdzio, A. Beźnic, A. Pelikan,  N. Ossowska, P. Czeryba, L. Badecka, A. Mazur, I. Jaroń zdobyły IV miejsce. Gratulujemy!☺

WIZYTA W OSP WIŃSKO - galeria          

         

         Uczniowie klasy 3B i 3C odwiedzili strażaków OSP w Wińsku. Na miejscu przywitali nas panowie Krzysztof Zacharkiewicz i Daniel Szubert.Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej niezwykłej pracy oraz wyczerpująco odpowiadali na liczne pytania uczniów. W czasie wycieczki dzieci oglądały sprzęt, którego używają strażacy w trudnych warunkach. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego. Bardzo dziękujemy strażakom za miłe i niezwykle pouczające spotkanie.

GODZNA WYCHOWAWCZA W 3A GIMNAZJUM Z PEŁNOMOCNIKIEM WÓJTA D/S PROFILAKTYKI  - galeria                        

          W celu kreowania zdrowego i bezpiecznego stylu życia, bez używek i substancji psychoaktywnych na godzinę wychowawczą w dniu 20.01.2017 r. w klasie 3a wychowawczyni  zaprosiła panią Martę Ardeli Pełnomocnika Wójta ds. Profilaktyki i Uzależnień . Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali pogadanki n/t stosowania używek przez osoby nieletnie oraz ich konsekwencje. Byli bardzo aktywni na zajęciach, zadawali pytania i uczestniczyli w dyskusji.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK  - galeria                     

          21 stycznia 2017 roku w Wińsku odbył się międzyregionalny przegląd kolęd i pastorałek.Obok szkól z powiatu wołowskiego udział w nim wzięli także uczniowie z miejscowości ościenny takich jak: Ścinawa,Wąsosz i Jemielno.Naszą szkołę reprezentował 17 osobowy chór szkoły podstawowej oraz 6 osobowy gimnazjum.Po bardzo ciekawych i zróżnicowanych muzycznie przesłuchaniach nasi uczniowie decyzją jurorów zajęli 2 miejsce w kategorii szkół podstawowych oraz zwyciężyli w kategorii gimnazjów.

DZIEŃ BADCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU  - galeria                     

          Grupa Biedronek w dniu dzisiejszym gościła w przedszkolu swoje babcie i dziadków aby uczcić ich Święto. Dzieci pięknie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Na koniec wręczyły własnoręcznie zrobione laurki z życzeniami. Po występach artystycznych zaproszono Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek. D.Dudek

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY  - galeria                     

         25 stycznia 2017 roku odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Uczniowie zgłoszeni przez nauczycieli języka polskiego otrzymali do wypełnienia karty pracy z zadaniami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu interpunkcji i ortografii. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której były panie: Anna Gierko i  Anna Skowrońska -  jednocześnie organizatorki konkursu.
Wyniki:
   I miejsce – Natalia Przytocka, kl. VIa
             II miejsce – Maciej Snella, kl. VIa
             III miejsce – Natalia Osowska, kl. Vb
        Dzień wcześniej eliminacjom poddali się uczniowie gimnazjum. Dziewięciu śmiałków napisało bardzo trudne dyktando, które przygotowały panie: Małgorzata Ciućman i Agata Bała. Spośród nich najlepsze okazały się uczennice:  Aleksandra Skokun kl.II, Edyta Chmielinska  kl I, Izabela Bręk klasa III
         Do X Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbędzie się  3 lutego 2017roku, o godz. 10.00  w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Wołowie, zakwalifikowali się: Natalka Przytocka, Maciek Snella, Ola Skokun i Edyta Chmielińska. Gratulujemy i życzymy połamania piór!

POWIATOWA GIMNAZJADA W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW  - galeria              

        Dnia 26.01.2017r. w OSiR w Wołowie odbyły się powiatowe zawody piłki siatkowej chłopców.Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Kacper Suszyński, Dawid Szulik, Paweł Białek, Mateusz Białek, Kamil Dziubiński, Patryk Cudzich, Patryk Surmiak, Blażej Przyszlak, Bartosz Bajcar zajęli III miejsce. Poziom zawodów był bardzo wyrównany. Chłopcy, ostatni mecz o drugie miejsce przegrali w dogrywce dwoma punktami (13 : 15).
Gratulacje - opiekun grupy Urszula Koleśnik

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - galeria              

   
         
„Ogród miłości wyrasta w sercu Babci i Dziadka”. Tymi słowami witaliśmy w naszej szkole w piątek 27.01.2017r. honorowych Gości – kochane Babcie i kochanych Dziadków. Z okazji ich święta uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dziadkowie z dumą i łezką w oku obejrzeli występ wnuków i przyjęli od nich słodki upominek.

KLASA SPORTOWA NA LODOWISKU - galeria          

         

         W dniu 31 stycznia 2017 r. klasa 1 „a” – sportowa udała się na lekcję wychowania fizycznego do  Centrum Sportu „OSIR” w  Lubinie. Była to nauka jazdy na łyżwach oraz świetna zabawa i integracja zespołu klasowego. Wyjazd został zorganizowany przez wychowawcę klasy Krystynę Bajrakowską, opiekunem był nauczyciel wych. fiz. Teresa Rajnsz. Następnie udaliśmy się na gorącą herbatę i na seans kinowy do kina Helios w Cuprum Arena.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego