WRZESIEŃ - ZSP Wińsko

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

WRZESIEŃ

ARCHIWUM > 2018/2019

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019  - galeria

Uczniów, rodziców i  nauczycieli przywitał dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Wińsku pan Artur Wojsławski. Głos zabrała pani wójt Gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica oraz  Bogodar Zielnica – zapraszając uczniów do udziału w konkursie historycznym. Na uroczystość przybyli również radni pan Ryszard Kisielewicz i pan Daniel Moczydłowski.
                                           Rok szkolny 2018/2019 uważamy za rozpoczęty !!!


"MATEMATYCZNY KOMPAS" -KOLEJNY GRANT W PROGRAMIE mPOTĘGA DLA UCZNIÓW ZSP WIŃSKO

      Program grantowy „mPotęga”, finansowany przez Fundację mBanku ma na celu zainspirowanie nauczycieli i pasjonatów matematyki, aby przezwyciężali schematy, rutynę i zachęcali swoich uczniów do przygody z matematyką.
Już po raz drugi znaleźliśmy się w grupie szkół z całej Polski, których projekty uzyskały największą ilość głosów i uznanie Kapituły. Tegoroczne wyróżnienie oznacza otrzymanie dotacji z Fundacji mBanku w wysokości wnioskowanej w projekcie, tj. 6.500 zł., przeznaczonej na realizację ciekawych zajęć związanych z matematyką.
Projekt „MATEMATYCZNY KOMPAS” skierowany będzie do wszystkich uczniów klas starszych w Zespole Szkół Publicznych w Wińsku. Uczniowie biorący udział w projekcie doświadczą nauki matematyki w zupełnie innym wymiarze. Atrakcyjne i nowoczesne a zarazem niebanalne i wyjątkowe zajęcia to nic innego jak „kompas”, w który chcemy wyposażyć naszych uczniów, aby mogli swobodnie poruszać się po obszarach wszystkich dziedzin życia i osiągać w nich najwyższe cele.
        Projekt będzie realizowany w I semestrze roku szkolnego 2018/2019.
Mam nadzieję, że spotkania z matematyką podczas warsztatów, konkursów, wyjazdów edukacyjnych i podsumowania projektu podczas Matematycznej Gali, pokażą „Królową Nauk” w sposób ciekawy i przekonają uczniów, że jest ona kluczem do poznania świata.
                                                                 Joanna Polacka,
                                                                 nauczyciel matematyki w ZSP w Wińsku


WYCIECZKA DO KINA "HELIOS" W LUBINIE - galeria

         Dnia 13.09.2018r.  uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum  pojechali do kina Helios w Lubinie na projekcję filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Seans w kinie to dla młodych ludzi okazja do zobaczenia filmowej wizji dokonań polskich lotników, ich męstwa i rozterek. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Te pamiętne słowa wypowiedział Winston Churchill o pilotach walczących w obronie nieba nad Anglią w 1940 roku.          Po zakończonym seansie uczniowie udali się z opiekunami na posiłek w galerii handlowej. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.

MATEMATYCZNA GRA TERENOWA - galeria

        W ramach programu grantowego mPotęga dla uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum odbyła się Matematyczna Gra Terenowa. Rywalizacja  polegała na pokonaniu trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi.
Źródłem informacji  dla każdej drużyny była mapa Wińska. Opiekunami  drużyn byli nauczyciele i rodzice uczniów, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia.
       Na trasie biegu było 15 punktów kontrolnych z zadaniami matematycznymi. Zadania dotyczyły obliczeń rachunkowych i zastosowania matematyki w życiu codziennym. Uczestnicy biegu musieli obliczyć koszt benzyny na stacji CPN, ratę kredytu w banku PKO, gęstość zaludnienia w gminie Wińsko a w Urzędzie Pocztowym rozszyfrować telegram napisany do nauczyciela matematyki.
                        I miejsce zajęła drużyna klasy III „B” i zdobyła 32 pkt.
                        II miejsce zajęły drużyna klasy III „A” i zdobyły po 31 pkt.
                       III miejsce zdobyła drużyna klasy VIII „A” i zdobyła 30 pkt.
     Było wiele śmiechu, zabawy i łamania głowy. Wszystkim się bardzo podobało a rodzice już teraz zgłosili swój udział w następnym biegu.
Matematyczna Gra Terenowa odbyła się w ramach projektu „MATEMATYCZNY KOMPAS”, realizowanego w naszej szkole w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                              Joanna Polacka – koordynator projektu


XXI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI WE WROCŁAWIU - galeria

        W ramach programu grantowego mPotęga uczniowie klas VII i VIII SP oraz III G pojechali na XXI Dolnośląski Festiwal Nauki do Wrocławia. Coroczna impreza popularnonaukowa, organizowana przez wyższe uczelnie Wrocławia ma na celu popularyzowanie nauki i podanie wiedzy w bardzo przystępny i ciekawy sposób.
W Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie oglądnęli wystawy: „Matematyczne orgiami” oraz „Zrób sobie matematyka” oraz wzięli udział w wykładzie pana Tomasza Elsnera pt. „Matematyka w przyrodzie”. Prowadzący już na początku zaciekawił wszystkich słuchaczy pytając:
-„czy mrówka jest super silna, skoro ważąc 1 mg podnosi ciężar 50 mg?”
-„dlaczego płetwal błękitny żyje w wodzie?”
-„dlaczego mysz żyje krótko, a słoń długo?”
Dalsza część wykładu była jeszcze bardziej interesująca, gdyż okazało się, że kluczem do odpowiedzi na te pytania jest MATEMATYKA i metoda skalowania.
Festiwal to dobra zabawa, edukacja oraz okazja do zetknięcia się z wyższą uczelnią, studentami i pracownikami naukowymi a także promocja Wrocławia jako przyjaznego miejsca dla młodych ludzi, gdzie warto uczyć się, studiować i pracować.
Wyjazd na XXI Dolnośląski Festiwal nauki odbył się w ramach projektu „MATEMATYCZNY KOMPAS”, realizowanego w naszej szkole w programie mPotęga, dofinansowanym przez Fundację mBanku.

                                           Joanna Polacka – koordynator projektu

INTEGRACJA  KLAS  IV  -  galeria

       21 września 2018 r. w planie mieliśmy wyjazd do Sobótki i zdobycie szczytu Ślęży, ale niestety pogoda nie dopisała i wychowawcy zabrali nas do kina na film pt. „Zegar Czarnoksiężnika”. Pomimo zmiany planów ochoczo i z uśmiechami na ustach wyruszyliśmy autokarem w kierunku Lubina.
Bohaterem naszego filmu był nastoletni Lewis, który pomagał swojemu wujowi odnaleźć czarnoksiężnika - twórcę zegara. Urządzenie to odmierzało czas do nadchodzącej Apokalipsy.
   Film fantasy, choć momentami zaskakiwał, bardzo nam się podobał. Po seansie wszyscy opowiadali sobie najlepsze sceny i  przypominali te „najstraszniejsze”.  Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Parku Wrocławskim, nad którym górują olbrzymie dinozaury. Mogliśmy zaobserwować zmiany w przyrodzie związane z jesienią, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz nakarmić kozy.
Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do domu.
  Był to mile spędzony, wspólnie z nowymi wychowawcami, czas.

               Klasa IV a i IV b


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PIOTRUŚ PAN I PIRACI

         W dniu 27 września 2018 r. uczniowie klas I-III udali się do Domu Kultury w Górze, by obejrzeć w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa przedstawienie         pt. „Piotruś Pan i piraci”. Na tle ciekawej dekoracji dzieci miały możliwość obejrzenia interesującego, pełnego humoru sytuacyjnego i słownego przedstawienia. W spektaklu wykorzystano ciekawe efekty świetlne. Wartości jakie zostały tu przekazane -  to ponadczasowa dominacja dobra nad złem oraz działania zespołowe prowadzące do szczęśliwego zakończenia przygód głównego bohatera. Dzieci bawiły się doskonale i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

KINO SFERYCZNE - KOPUŁA PEŁNA WIEDZY

       26 września 2018 r. uczniowie klasy IV a i IV b mieli okazję być w kinie sferycznym. Co to takiego i co widza czeka po wejściu do środka?
Za pomocą systemu sferycznej prelekcji w środku kopuły uczniowie odbierali niesamowity obraz w technologii 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów.
      W ciągu  jednej godziny lekcyjnej odkrywali świat, który ich otacza w niecodzienny sposób. Sferyczne kino to nowy sposób nauki.
Film pt. „Dlaczego noc polarna trwa pół roku?” zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

                            Wychowawca klasy IV b Joanna Polacka


MATEMATYKA NOCĄ CZYLI JAK ZAPAMIĘTAĆ TABLICZKĘ MNOŻENIA - galeria

      28 września 2018 r. obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA.  W tym dniu podczas warsztatów na lekcji matematyki w klasach IV a i IV b w roli głównej wystąpiła właśnie TABLICZKA MNOŻENIA!   Celem warsztatów było poszerzenie i popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów i pokazanie, jak w zabawny sposób można nauczyć się tabliczki mnożenia.
Zadaniem czwartoklasistów było ułożenie rymowanek o mnożeniu liczb oraz zbudowanie miasta nocą, które można podziwiać w przygotowanej poniżej galerii.
      Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, a przy tym powtórzyli tabliczkę mnożenia, bo: „Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”
             Nauczyciel matematyki, Joanna Polacka


VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - galeria

         Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zajęć lekcyjnych oraz w trakcie przerw. Dnia  28 września,   w szkole królowała Tabliczka Mnożenia i było to widoczne w klasach oraz na szkolnych korytarzach. Utworzone były „tabliczkowe kąciki”, w których można było potrenować obliczenia. Podczas treningów uczniowie między sobą rywalizowali, współpracowali i przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności. W tym dniu nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów w klasach. Dzieci stały się egzaminatorami i sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Nauczyciele i uczniowie którzy bezbłędnie odpowiedzieli,  otrzymali order Mistrza tabliczki mnożenia.
         
Korzyści dla uczniów z przeprowadzonej akcji  były widoczne, dzieci uczyły się podczas zabawy, utrwaliły tabliczkę mnożenia. Emocje w trakcie wspólnej zabawy były ogromne.

DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU - galeria

          W tym dniu szczególnym – września trzydziestego, witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń, innych przyjemności już nawet nie zliczę!
         Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. Jedną z takich uroczystości jest Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat” i wręczyły upominki.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego